De gouverneurs krijgen de uitdagende opdracht van de Vlaamse Regering om op permanente basis beleidsprocessen, controle opdrachten en de werking van de Vlaamse overheidsdiensten in hun provincie te regelen en deze van andere beleidsniveaus af te stemmen, waaronder de gemeentebesturen. Coördinatie hierin is noodzakelijk, dit is dan ook de taak van de provinciegouverneur. Hij is voorzitter van vijf strategische projecten:
Samen met de gemeentes Asse, Wemmel, Meise, Grimbergen en recent ook Vilvoorde kreeg Regionaal Landschap Brabantse Kouters vanuit de Vlaamse Overheid groen licht om samen met de vele partners werk te maken van het gebied via "Strategisch Project Groene Noordrand". Dit gebeurt via overleg, studiewerk en terreinrealisaties. Het project pleit voor en werkt aan de Groene Noordrand, zodat toekomstige generaties nog meer kunnen genieten van dit landelijk én randstedelijk landschap.
Tegenover harde ontwikkelingen zoals de herinrichting van de R0, ontwikkelingen op Parking C aan de Heizel, sneltramlijnen van het Brabantnet, de voortschrijdende verstedelijking etc. worden kwalitatieve zachte groen-blauw-oranje ontwikkelingen op verschillende schaalniveaus uitgewerkt binnen dit strategisch project.
De Maalbeek en haar zijbeken vormen de groenblauwe ruggengraat van het gebied. De vallei vormt een belangrijke schakel in een netwerk van grotere en kleinere natuurgebieden in de Vlaamse Rand ten noorden van Brussel. Bos wisselt hier af met een lappendeken van ruigten, hooilanden, poelen en vijvers. Deze groen-blauwe dooradering biedt onverwachte plekjes van rust en groen en daardoor ook heel wat kansen voor recreatie.
De dynamiek in de regio geeft een enorme uitdaging en een goede samenwerking en afstemming met en tussen de verschillende partners is hierbij belangrijk.
Meer info
In het kader van SIGMA werken we hier aan waterveiligheid, natuurontwikkeling en de recreatieve ontsluiting van dit gebeid tussen Diest en Werchter.
Bij de productie van suiker uit suikerbiet komt water vrij. Jaarlijks zo'n 1 miljard liter. Tot nu toe wordt dit zuiver geloosd in de Gete, maar daar komt in de toekomst verandering in.
In april 2022 gaven minister Zuhal Demir en de strategische partners het startschot voor het project Tiense Watervelden. De Tiense Suikerraffinaderij, De Watergroep, de stad Tienen, het provinciebestuur en de Vlaamse Overheid slaan de handen in elkaar om het bietenproceswater in de toekomst te hergebruiken.
Circulair watergebruik is één van de speerpunten van de Blue Deal waarmee we Vlaanderen weerbaarder willen maken tegen de gevolgen van droogte en wateroverlast. Het bietenwater zal na voorbehandeling via een nieuwe pompinstallatie afgeleid worden naar een nieuw drinkwatercentrum van De Watergroep op de vliegbasis van Goetsenhoven. Dat kan 10.000 gezinnen van drinkwater voorzien. Om ook buiten het bietenseizoen bietenwater te kunnen inzetten zal een deel van het bietenwater worden opgeslagen in een bufferbekken.
Gouverneur Jan Spooren werd aangesteld als voorzitter van de Task Force Tiense Watervelden.
Meer informatie
Strategisch initiatief kenniseconomie Oost-Brabant
De Leuvense universiteit en gerenommeerde spin-off bedrijven zoals Imec zijn een belangrijke motor voor de economische ontwikkeling in Oost-Brabant. Om het succes van onze kenniseconomie in de toekomst nog te versterken en duurzaam te verankeren werd in juli 2025 een Taskforce opgestart. Naast initiatiefnemers Voka - Kamer van Koophandel Vlaams-Brabant en KU Leuven Research & Development zetelen ook Interleuven, de Provinciale Ontwikkelingsmaatschappij (POM), Leuven Mindgate en de vier belangrijkste steden uit de regio – Aarschot, Diest, Leuven en Tienen. De gouverneur zit de Taskforce voor.
Ondersteund door verschillende werkgroepen zetten de partners in eerste instantie in op 4 grote thema’s: